masters

on - line

chessbomb

27.1. - 6.2.2015, Gibraltar

V lednovém termínu na skončený Wijk již tradičně navazuje jeden z největších a nejkvalitnějších světových openů. Ten letošní se chlubí hráči z nejvyšší světové špičky. Topalov 2800, Nakamura 2776, Svidler 2739, Vitiugov 2735, Jakovenko 2733, Yu Yangyi 2723, Harikrishna 2723 (hrající za N.Bor) a řada dalších. Z Wijku se přesunula na Gibraltar i mistryně světa Hou Yifan 2673, jako i vítěz B skupiny Wei Yi. Tato jména predikují dobré šachy, bude se na co dívat.

Z ČR startuje 122. Šorm Daniel 2319, 131. Olšárová Tereza 2288, 182. Marečková Martina 2102. Tereza Olšárová si to na úvod střihne s Nikitou Vitiugovem na 4. stole.

Foto z ofistránek: Topalov si umí dobře vybrat, mimo jiné ve figurách si  vybral tu správnou bílou barvu.

V 1.kole mezi prvními skóroval Wei Yi ve 31 tazích. Ve švýcaru favorité v prvních kolech vesměs vítězí, dostávají slabší soupeře. Tereza Olšárová toto pravidlo nepopřela, s Vitiugovem prohrála i když dlouho držela vyrovnanou posici. Soustředila se na útok kde nemohla prorazit a poté figury chyběly na dámském křídle k jeho obraně.

2. kolo přineslo ztrátu vedoucím hráčům. Topalov i Svidler pouze remizovali, Wei Yi jako i Hou Yifan bodovali a postupují kupředu. A naše barvy si vylepšily bilanci. Šorm remizoval s  Piou Cramling 2518, včerejší soupeřkou Marečkové, a obě děvčata bodovala se slabšími hráči. 2,5/3 je dobrý výsledek.

Foto z ofistránek: Čínsko-čínský tandem Hou Yifan a Wei Yi v akci 2.kola.

Nepřízeň provázela favority i ve 3. kole. Rapport 2716 podlehl Číňance Ju Wenjun 2547 a Stefanova 2515 porazila GM Edouarda 2638. Původní výsledek Nakamury byl opraven. Naši hráči bodovali z 50%, Olšárová celým bodem a Marečková půlkou. V turnaji má 13ti členná vedoucí skupina plný počet 3 bodů. Mezi nimi Wei Yi, Ju Wenjun, Hou Yifan. Ta se na Live Ratingu stala nejsilnější šachistkous ELO 2676, když předstihla Judith Polgár 2675. Wei Yi se stal nejmladším velmistrem v historii, který pokořil hranici 2700 elobodů, ve věku 15 let 7 měsíců a 27 dnů (dosud držel rekord Magnus Carlsen s 16 lety 7 měsíci a 1 dnem). Wei Yi je i nejmladším držitelem rekordu v překonání hranice 2600 elobodů.

Olšárová se 2 body dělí v celkovém pořadí 82. místo.

4. kolo, náš trojlístek uhrál 2 remízy a všichni mají 2 body. S plným počtem 4 bodů disponují 4 hráči. Vede Nakamura před Wei Yi.

V 5. kole se osamostatnil v čele Nakamura s plným počtem bodů. Jeho souputníci Wei Yi a Adiban pouze remizovali či dokonce prohráli. Z našich bodoval pouze Šorm a se 3 body je na 92. místě.

6. kolo,  Nakamura porazil Topalova a udržuje si 0,5 bodový náskok před Angilčanem Howellem, který zdolal Wei Yi. Přece jen se projevila jeho mladická nezkušenost a zřejmě i nevyhranost. V tem věku i menší fyzická výdrž jet naplno 2 těžké turnaje po sobě.

7. a 8. kolo, Ani Svidler nepřehrál Hou Yifan. Ta na Live Ratingu kráči k hranici 2700 elobodů. Turnaj přinesl zvýšení náskoku Nakamury na celý bod před trojici 6,5 bodových hráčů Howell, Narodistsky, Bachmann. Topalov je na 8.posici, Wei Yi se posunul na 13. místo.

9.kolo přineslo souboje 6 bodových hráčů, Topalova s Wei Yi a Hou Yifan s Rapportem. A Hou Yifan uspěla a vystoupila na 4. místo. Nadále vede Nakamura s 8 body a 0,5 náskokem na Howella. Za ním je čtveřice 7 bodových hráčů Vitiugov, Hou Yifan, Harikrishna a Bachmann.

10.kolo znamenalo kromě výhry Topalova nad Bartelem remízové výsledky. To vylepšilo posici mistryně světa, která nakonec obsadila 3.místo.