on - line

chessbomb

9.1. - 25.1.2015, Wijk aan Zee, Holandsko

Jako po dobu 40ti let, tak ani letos vysoké pece nevyhasly. Sponzor, nizozemská ocelářská společnost TATA STEEL, patřící do indického konsorcia TATA GROUP,  začátkem ledna sponzoruje jeden z nejvýznamnějších šachových podniku roku. Ten letošní, v podobném formátu jako předešlé, je pro nás mnohem zajímavější účasti našeho Davida Navary.

13. (poslední) kolo: V B skupině Navara sic zvítězil, stačilo to pouze na 2.místo s 0,5 b. ztrátou na vítězného Wei Yi. V A skupině Magnus Carlsen remizoval se Šaričem, kterému podlehl na Olymiádě v Tromso, a potvrdil roli favorita a zvítězil. Caruana skončil až na 7.místě, což je jasný neúspěch u tohoto hráče. Mistryně světa Hou Yfan obsadila s 5 body 11. místo, před Šaričem, Van Welym a Jobavou. Nasbírala 8 remis a jedinou výhru, právě s Jobavou. Tomu se turnaj naprosto nepovedl. Rozhodně se od něj očekávalo více.

12. kolo: Předposlední kolo určilo vítěze B skupiny. Navara pouze remizoval se slabším Sevianem (bílými) a Číňan Wei (foto) ve velice pohledné partii převálcoval Anne Haast až do matu. Nemůže být již předstižen.

11. kolo: Navara s Guninou pouze remizoval a při výhře Číňana Wei Yi s Michchielsem si tento již nenechá ujít vítězství ve skupině. Navara roli favorita tak nesplní.  V A skupině Carlsen remizoval s Vachier-Lagravé, So Wesley bodoval a přiblížil se Carlsenovi na 0,5 bodu. Hou Yifan si smlsla na Jobavovi.

10. kolo: Carlsen si udržuje bezpečný náskok 1 bodu a vítězství v turnaji mu neunikne. Situace v B turnaji se pro našeho Navaru zkomplikovala, když remizoval s Potkinem a Wei Yi porazil L´Amiho, čímž srovnal s Navarou krok. V posledních 3 kolech má přijatelnější soupeře. Bude to hodně zajímavé.

9. kolo přineslo navýšení náskoku Carlsena na celý bod, když porazil Radžabova a So Wesley pouze remis s Vachier -Lagravé. Hou Yifan zremizovala v posledních 2 kolech Aroniana a Caruanu, s nímž stála téměř na výhru, a se 6 remízami se posunula na 11. místo, hned za Aroniana. Obdobně se vyvíjí situace v B-skupině, kde Navara hladce porazil Saleha a Wei Yi pouze remizoval s Van Kampenem. Navara tedy vede s 0,5 b. náskokem.

8. kolo znamená zlom v turnaji. Ivančuk klopýtl se So Wesleym a Wojtaszek s Radžabovem. Carlsen si hladce poradil s Jobavou a je v samostatném vedení s 0,5 b. náskokem před trojici Vachier-Lagravé, So Wesley, Ding Liren. Sama mládež. V B turnaji Navara s Číňanem Wei s 1,5 b. náskokem vedou peloton.

7. kolo Wojtaszek nečekaně podlehl beznadějně poslednímu Jobavovi, který si tím vytvořil naději na odpoutání se ze dna tabulky. Souboj mistra světa s mistryní světa dopadl podle očekávání. Carlsen se dotáhl na vedoucího Ivančuka. Navara navázal na včerejší zisk a zaznamenal celý bod. V tandemu s Číňanem vévodí B turnaji.

(Foto: Hořčík je nutno doplňovat průběžně. Jinak "motor" netáhne.)

6. kolo charakterizoval souboj současné světové jedničky Magnuse Carlsena a dvojky Fabiana Caruany. Caruana po včerejší porážce od Wojtazseka nebyl v nejlepší psychické pohodě. Přesto v partii získal mírnou převahu, kterou v závěrečných 7 tazích ale "přetavil" ve svou porážku! Zcela zkolaboval, jinak to nelze nazvat. Carlsen se propracoval na 3.místo pouze s 0,5 b. ztrátou na Ivančuka.

V B-čku Navara přehrál veterána Timanna v miniaturce. V čele Wei Yi s Navarou s 0,5 b. náskokem na další 3 hráče.

5. kolo a opět 4 resultáty. Doslovně šachovou bombou je porážka Caruany od Poláka Wojtaszeka. Připomínám, že skvěle porazil ve 3. kole i Carlsena. Na jediném turnaji vyřídit světovou jedničku i dvojku, to je něco neviděného. V čele Ivančuk před Wojtaszekom.

Navara se svým největším konkurentem Číňanem Weiem pouze remizoval.

4. kolo přineslo opět 4 resultativní výsledky. Ivančuk jede! Porazil Vachier-Lagravého a je v samostatném vedení se 3,5 body. Bodoval ještě Šarič s Jobavou, Ding Liren s Radžabovem a také Carlsen s Van Welym. Hou Yifan udržela Giriho v plichtě. Tím se na poslední 14. místo "propracoval" Jobava s pouhým ½ bodem.

V B skupině Navara zvítězil nad hráčem 2291 a je průběžně druhý za Van Kampenem, společně s třetím Wei Yi mají 3 body.

Ve 3. kole favorité vesměs ztráceli. Carlsen podlehl Wojtaszekovi, Aronian So Wesleyimu a Caruana se dlouze bránil Girimu, nakonec úspěšně. Navara v podivné variantě čelil v koncovce dvojici střelců, aby nakonec zamířil do remízy v nestejných střelcích. Hou Yifan promarnila vyhranou posici nic neřešícími manévry dámy.

Na obr. je závěrečná posice v níž se Carlsen jako černý vzdal. Polský hráč dosáhl životního úspěchu. Bojovné kolo v A skupině - 4 resultáty. Ve vedení zůstává Caruana před Ivančukem, oba se 2,5 body, Wojtaszek postoupil na 3. místo, Carlsen spadl na 10. posici.

2. kolo - Caruana porazil Šariče a je v samostatném vedení se 2 body. Hou Yifan prohrála se svým krajanem Ding Lirenem a je poslední. V B skupině náš Navara měl lehkou úlohu se soupeřkou 2317. S 1,5 b. je třetí.

1. kolo - první skončenou partii byl souboj Giriho s Carlsenem, kteří se spokojili remízou po 30. tahu. V A skupině polovina partii skončila resultativně V B skupině pouze jedna. Caruana přehrál Ding Lirena, Ivančuk Gruzínce Jobavu a Vachier-Lagravé mistryni světa Hou Yifan. V B-ečku Holanďan Van Kampen porazil Američana Seviana. Navara nevyužil výhody bílých figur a zapsal remis s Holanďanem L´Ami.

Zahajovací ceremoniál přivítal současné mistry světa Carlsena a Hou Yifan. Neznám turnaj světové úrovně, kde by hrálo duo mistrů světa, mužů i žen. Ještě, že si vylosovali startovní pořadí kde se utkají až v 7. kole. Jsem velice zvědav jak si povede Hou Yifan v konfrontací s absolutní světovou špičkou mužů, Carlsenem, Caruanou, Aronianem. Ale i ostatními TOP hráči. (Pro méně znalé, ta bárbína není mistryně světa v šachu).

ÚVOD

Ale po pořádku, v elitní 14ti členné skupině Masters se můžeme těšit na partie mistra světa Nóra Magnuse Carlsena a zejména jeho souboj s hvězdou posledních měsíců Italem Caruanou. I když poněkud pobledlou hvězdou, po jeho nepřesvědčivých výkonech v říjnu na GP v Taškentu (7.) a v závěru roku na London Chess Clasic (6.). Průměr elitní 14tky činí 2746 bodů a pouze 3 hráči jsou těsně pod hranici 2700. A na jednoho z nich bude rovněž upřená mimořádná pozornost. Tedy na jedinou, startuje totiž i mistryně světa dvacetiletá Číňanka Hou Yifan. Kromě dobrého výsledku je její motivací uhrát 3 elobody, které ji dělí od nejvyšší mety na elo žebříčku, aby se stala elovou jedničkou mezi ženami. Zatím tomu dlouhodobě kraluje Judith Polgár.

Los A skupiny nadělil hlavním favoritům vesměs vyšší čísla a tedy převahu černých figur. Pro ilustrací 1. Radjabov, 9. Carlsen, 10. Aronian, 11. Caruana 12. Hou Yifan, 14. Van Wely - viz. odkazy. Pozornost se soustředí na 5. a 6. kolo, ve kterých hraje Carlsen s Aronianem a Caruanou.

Ve druhé skupině Chalengers budeme napjatě čekat, zda náš D. Navara splní roli favorita a zvítězí. Tím by si zajistil vstupenku do elitní A skupiny pro příští ročník. Předpoklady k tomu jsou dány. Jako jediný disponuje ELO nad 2700+. I tuto skupinu zpestřuje ženský element, pětadvacetiletá ruská šampiónka Valentina Gunina. Rovněž se zájmem budeme sledovat jak se popere se svými silnějšími mužskými soupeři. Nesporně ji budeme držet palce, hned po Navarovi. Chelengers je rozlosován, Navara 2729 s č.3 bude hrát 7x bílými a 6x černými. Bílé má 2x za sebou v 5. a 6. kole. Zahajuje s Holanďanem Ervinem l' Ami 2613. GM Gunina 2538 černými narazila na belgického GM Michelsie 2563.